W jakie interakcje może wchodzić hydroksyzyna?

Hydroksyzyna to lek stosowany głównie w celu złagodzenia symptomów alergii, takich jak świąd. Znajduje również zastosowanie w leczeniu lęku i napięcia, a także w ramach premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi. Lek ten działa m.in. poprzez blokowanie działania w organizmie, co przynosi ulgę od objawów alergicznych i działanie uspokajające.
Jednak tak jak każdy lek, hydroksyzyna może wchodzić w interakcje z innymi środkami, co może wpływać na jej skuteczność i bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy popularne interakcje hydroksyzyny.

Z jakimi lekami hydroksyzyna wchodzi w interakcje?

Interakcje lekowe to reakcje, które mogą wystąpić, gdy dwa lub więcej leków jest stosowanych jednocześnie. Mogą one zmieniać sposób, w jaki leki działają w organizmie, co może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych lub zmniejszenia (bądź zwiększenia) skuteczności leków.
Hydroksyzyna jest przeciwwskazana do stosowania razem z lekami wydłużającymi odstęp QT lub wywołującymi zaburzenia rytmu serca, takimi jak:

  • leki przeciwarytmiczne (np. chinidyna, dyzopiramid, amiodaron, sotalol)
  • niektóre leki przeciwpsychotyczne (np. haloperydol)
  • niektóre leki przeciwdepresyjne (np. cytalopram, escytalopram)
  • niektóre antybiotyki (np. erytromycyna, lewofloksacyna, moksyfloksacyna)
  • niektóre leki przeciwhistaminowe
  • niektóre leki przeciwmalaryczne (np. meflochina)
  • niektóre leki przeciwgrzybicze (np. prukalopryd)
  • niektóre leki stosowane w leczeniu raka (np. toremifen, wandetanib)
  • metadon

Ponadto opisane zostały interakcje hydroksyzyny z takimi lekami jak inhibitory MAO, cymetydyna, fenytoina, betahistyna czy inhibitory cholinoesterazy, leki przeciwcholinergiczne.
Stosując hydroksyzynę z lekami wywołującymi bradykardię lub hipokaliemię, również należy zachować szczególną ostrożność.

Interakcje hydroksyzyny z alkoholem

Alkohol nasila działanie hydroksyzyny, dlatego nie należy łączyć go z tym lekiem. Poza tym należy pamiętać, iż hydroksyzyna jest metabolizowana, podobnie jak alkohol, przez dehydrogenazę alkoholową; wzajemna konkurencja między lekiem a alkoholem doprowadza do zwiększenia ich stężeń w ustroju i prowadzi do nasilenia ich efektów. Może to doprowadzić do efektów toksycznych czy nasilenia działań niepożądanych.

Podsumowanie

Hydroksyzyna jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, który pomaga w przypadku wielu stanów, takich jak alergie czy lęk. Jednak, jak każdy lek, może wchodzić w interakcje z innymi lekami czy alkoholem. Z tego powodu należy zawsze poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety które przyjmujemy, aby mógł właściwie ocenić ryzyko wystąpienia interakcji.

Bibliografia

https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/27870/characteristic
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/3001/characteristic

Zobacz też:

furosemid.pl

Najnowsze poradniki: